אני מאמינה שלכל אדם סיפור לספר, וחשוב שכל אחד יעז להתנסות בכתיבה. כל סדנא שיוצאת לדרך היא מבחינתי מסע מרתק ומרגש. אין דבר שמשמח אותי יותר מללוות אנשים בתהליך של יצירה וצמיחה, ולחלוק עמם את אהבתי לספרות ולכתיבה.

אשמח לפגוש כל אחד מכם באחת הסדנאות.

נהנתם לקרוא?

אשמח לעדכן אתכם עם פרסום פוסטים חדשים

פוסטים אחרונים בבלוג:

ארכיון פוסטים

מסע בין חנויות ספרים: חנות "עזרה-ESRA" במודיעין

אי של אור בים אפור

את המסע שלי בין חנויות הספרים החלטתי להתחיל קרוב מאד לבית. במקום הכי אפור, הכי פחות טבעי וצפוי לחנות ספרים.
בקומה 1- בחניון של קניון מודיעין נמצאת חנות ספרים "עזרה-ESRA" .למתבונן מבחוץ קשה לנחש כמה אור כמה מרחב, ואיזה עושר נמצא בחדרון הקטן שבלב החניון האפור.

כשטילפנתי לבוב (רוברט גולוב בשמו המלא) מנהל החנות, והצעתי לו התראיין , ולספר לי על החנות הוא נעתר מיד.
"נשב בבית- קפה " הציע "ואז נרד לחנות".
" או בעצם", חזר בו "עדיף שתביאי איתך כוס קפה ונשב לדבר בחנות".
אהבתי את הרעיון. אין כמו לשבת מוקפים בספרים בתוך החנות המוארת ולשמוע על המקום, על הרעיון שמאחריו ועל האנשים שמפעילים אותו.

סדנאות כתיבה,כתיבה יוצרת, חנויות ספרים, ליווי כותבים

יש לך מזומן?

בעודנו ממתינים שהחנות הקטנה תתרוקן מאנשים ,הבטתי סביבי נושמת את המקום. "מצטערת" שמעתי את אילנה שבקופה מסבירה ללקוחה. "אנחנו עובדים רק עם מזומן. הכסף מיועד לתרומה וכל שקל יקר לנו. איננו רוצים לאבד מתוכו לטובת חברות האשראי" מאותו הטעם לא רוכשת החנות שקיות עם לוגו. המתנדבים מביאים מביתם שקיות שצברו מקניה בחנויות שונות לטובת שימוש בחנות.
" נקודה למחשבה " הרהרתי לעצמי. "מרענן לפגוש חשיבה כזו בעולם שיש בו כל כך הרבה מקום לנראות".

'ESRA'
הוא ארגון ארצי של עולים אנגלוסקסיים. שהוקם לפני כ-40 שנה. יש לו כ-20 מרכזי פעילות ברחבי המדינה, אחד מהם במודיעין. מקור השם הוא באנגלית :English Speakers Residence Associative
הרעיון הוא לייצר לעולים האנגלוסקסיים מסגרת בה ירגישו בית וקהילה, עם אנשים דוברי שפת האם שלהם שחולקים רקע תרבותי דומה. בוב עצמו עלה מארה"ב והשתקע במודיעין לפני כמה שנים.
לצד זאת שמה לעצמה העמותה כמטרה לפעול בהתנדבות למטרות חברתיות פה במדינה. אין כמו תרומה והתנדבות כדי להיקשר למקום ולהרגיש חלק. וכך השם העברי, עזרה, משקף את רוח הארגון.

חנות בחניון

העמותה מפעילה 5 חנויות, מתוכן 2 חנויות ספרים במתכונת מלאה, במודיעין ורעננה, וחנות הפועלת יום בשבוע בזכרון יעקב.
דווקא החנות במודיעין שממוקמת במקום לא אידיאלי ופחות נעים, פעילה מאד.
מכיוון שיש רק קניון אחד במודיעין כמעט כל תושבי העיר מגיעים אליו, ורבים מהם משתמשים בחניון וחולפים על פני החנות שנמצאת ממש בסמוך ליציאה ממנו.
אני עצמי נכנסתי לחנות פעמים רבות , נהניתי מהאווירה הנעימה והרגועה, מהסדר המופתי ששורר במקום הקטן, וכמובן מעלעול בספרים שונים. בדרך כלל יצאתי עם ספר או שניים בתיקי.
רכשתי שם לא פעם ספרי ילדים נוסטלגיים באנגלית. את חלקם חיפשתי לפני כן זמן רב באינטרנט או בחנויות גדולות של יד שניה, ואפילו בארה"ב בעת ביקורי שם – ומצאתי אותם דווקא בחנות 'עזרה-ESRA' הקטנה שליד ביתי.
בביקורי האחרון לצורך הראיון, גיליתי שם ספר קומיקס שמיועד לילדות, ואת שירי "אמא אווזה" במהדורה יפהפיה .שניהם באנגלית כמובן. תמורתם נפרדתי רק מ 30 שקלים..

לא כל ספר

כל הספרים מתקבלים כתרומות, ונמכרים במחירים נמוכים מאד.
מאחר וצר המקום, קבעה לעצמה הנהלת החנות כללים לגבי הספרים שבחנות. מדובר אמנם בספרים יד שניה, אך היא מוכרת אך ורק ספרים שמצבם טוב מאד. ספרים בודדים ולא סדרות, ספרות יפה וספרות קלה(ספרי בישול למשל) ולא ספרי עיון, תמצאו שם ספרי קריאה למבוגרים שתאריך הוצאתם משנת 1995 ואילך, לגבי ספרי ילדים אין הגבלה של שנים ,כי מדובר בהרבה קלסיקות, אך יש הקפדה על מצב הספרים. כל הספרים מסומנים במדבקות צבעוניות על פי מחיריהם.

קולטים גם ישראלים 🙂

"רב הספרים אצלנו באנגלית" הסביר בוב. "מאחר והחנות היא מרכז לקהילה האנגלוסקסית, הרי שמרבית הקונים שלנו דוברי אנגלית והם גם שמרבים לתרום לנו ספרים. אבל עם הזמן יותר ויותר ישראלים נכנסים לחנות. הביקוש לספרי עברית גדל וגם תרומות הספרים, בהתאם. ואילנה שפגשת פה היום היא האחראית על המחלקה של ספרים בעברית".
ואני , שמכירה את החנות, אכן שמתי לב ,שנוספו לאחרונה כוננית או שתיים לספרים בעברית.
"יש המתלוננים על כך" הוסיף בוב בנימה מתנצלת "הם מפחדים שיחסר מקום לספרי האנגלית. אבל אנחנו דווקא שמחים על כך שגם הישראלים מוצאים פה את מקומם".
"הפוך על הפוך" חייכתי "האנגלוסקסים קולטים את הישראלים באוטונומיה שלהם…".

3 כונניות מוקדשות לספרים בעברית

מערך של מתנדבים

החנות, שפתוחה 6 ימים בשבוע, מופעלת אך ורק על ידי מתנדבים, כולל בוב שהוא המנהל. ישנו ועד מרכז שחברות בו 8 מהמתנדבות והגבר היחיד-בוב.
אני פחות "איש של ספרים" מעיד על עצמו בוב. "אני איש של ניהול ופרקטיקה, אבל חברות הוועד כולן מתמצאות ואוהבות ספרים. זה טוב" הוא מוסיף לאחר הרהור קל " אני חושב שיש איזון.
" למשל אם יש רווח מיותר על אחד המדפים" בוב מצביע על מדף מסוים-" אני מיד אבחין בכך – ואסדר את זה. או בעיות עם המזגן וכן הלאה" יש איזון" הוא שב ומסכם.

המערך כולל כ 50-60 מתנדבים שכולם עברו את גיל ה 60. כל מתנדב עובר חפיפה אישית עם מתנדב ותיק ואז מתחייב לתרום 2 משמרות בחודש. "כעת , בימי הקורונה יש מתנדבים שחוששים לשוב לפה, אנחנו כמובן מקפידים על ההנחיות בחנות אך מקבלים את זה. ומסתדרים עם אלו שכן מגיעים. גם בימים רגילים תמיד יש כאלו שלא זמינים כי מדובר באוכלוסיית עולים. חלק ניכר נוסע לחו"ל , למשפחה שעוד נמצאת שם או לחברים , לתקופות של מספר שבועות ואפילו יותר , כך שמערך המתנדבים מבוסס על זמינות לא מליאה".מסביר בוב.

ספרים שלא מתאימים-תעביר את זה הלאה

בכניסה לחנות שלט ובו בקשה למסור את הספרים אישית (ולא להשאיר ארגזים או שקיות ליד החנות). אך מה עושים עם ספרים שבכל זאת מושארים ואינם מתאימים לחנות ?
בעבר היו שמים אותם במיחזור ,אך התחושה היתה שחבל מאד. וכשהחשיבה היא של נתינה נפתחות דלתות מרגשות ומיוחדות. כיום מועברים הספרים ל 2 פרויקטים התנדבותיים יפהפיים.
ספרי ילדים באנגלית נמסרים לאדם בשם יעקב סטוקמן שמרכז פרויקט מרגש . יעקב סטוקמן הקים עמותה שפועלת במומבי שבהודו . לקראת נסיעותיו לשם הוא אוסף ספרי ילדים באנגלית שאין בהם צורך פה, ואחת לכמה חודשים מעביר אותם לספריה שGPMGabriel Project Mombei שבלב שכונת עוני במומבי.
הספריה היא חלק מבית ספר שלומדים בו כמה מאות ילדים.
(שמו של בית הספר הוא Joshua Greenberger Learning על שם אחד ממתנדבי העמותה ,שנפטר ב2017.)

גם מר יעקב סטוקמן הוא ממודיעין, מסתבר שלא צריך דווקא לנסוע רחוק כדי לגלות דברים מופלאים.
ספרים בעברית נמסרים לאשה שהקימה ספריית קח-תן בבית שמש.
"אתה מכיר את הסרט 'תעביר את זה הלאה?" שאלתי את בוב. והוא אכן הכיר.
זו תחושתי, ממש כמו בסרט מעבירים את הטוב הלאה, כמו אדוות במים. מעגלים של נתינה.


חלום?

"אז אתם מרוצים מהמיקום?" למרות הצפיפות והחניון, לא תזוזו מפה בקרוב?" שאלתי ותכננתי לשאול גם אם יש לו איזה חלום לגבי החנות. בוב הקדים אותי בתשובתו
"לא, לא נזוז" השיב בוב והרהר לרגע.
"הייתי רוצה לשים פה פינת קפה ושולחנות עם כסאות נוחים ..
אבל- המיקום כל כך מוצלח שנישאר עם מה שיש."
ואני ? ראיתי בעיני רוחי, את החנות הזו ממוקמת במקום ירוק ופתוח , מזמינה את לקוחותיה לשבת ולדפדף בספרים עם כוס קפה ביד. אבל לחלוטין הבנתי את דבריו.
"יש מסר ויופי גם בפשטות" עניתי לו ואולי לעצמי "כשנכנסים לפה, וחווים את הסדר וההשקעה, את מאור הפנים והמקצועיות, שוכחים לגמרי שמדובר בחנות קטנטנה בתוך חניון אפרורי. ויש בכך הרבה כוח"

יצאתי נרגשת ועוד אחזור…

יצאתי מהחנות נרגשת.
פגשתי איש מאיר פנים ורציני בעשייתו. וקבלתי הרבה תשובות לשאלות ששאלתי ושלא שאלתי.
גיליתי עולם שלם .למדתי על קהילת מתנדבים נוספת במודיעין. התחברתי מאד לתחושה שחנות ספרים היא הרבה יותר מחנות. היא מהווה בית, ומשמשת כר צמיחה לכל כך הרבה אנשים וליוזמות מרגשות.
בפעם הבאה שאתם במודיעין, רדו לחניון לקומה -1.
שם סמוך ליציאה תמצאו אי של אור ואווירה, וים של ספרים.

פוסט זה נכתב במסגרת המדור הקבוע "מסע בין חנויות ספרים". אתם מוזמנים להיכנס ולבקר אתי גם בחנויות:
בבליופיל.
קופסא מהספרים.

חנות ESRA:
קניון מודיעין- קומה 1-
08-6346528
ימים א-ו 10.00-13.00
ימים ג,ד,ה +
16.00-19.00

מוזמנים לשתף עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

פוסטים נוספים שתהנו לקרוא אותם:

בבושקות

בבושקות-כחפץ וכמטאפורה. איפה הן פגשו אותי, ואיך הן יכולות לשמש השראה לכתיבה.

מפתח לכתיבה : בעקבות שמות רחובות

שלטי הרחוב הפשוטים שכולנו מכירים יכולים להוות הזמנה מרתקת לכתיבה יצירתית. בפוסט הזה אביא בפניכם מספר רעיונות מתוך אין סוף האפשרויות.

נהנתם לקרוא?

אשמח לעדכן אתכם עם פרסום פוסטים חדשים

2 מחשבות על “מסע בין חנויות ספרים: חנות "עזרה-ESRA" במודיעין”

 1. טל היקרה,
  תהיתי לא פעם מה מסתתר מאחורי השלט הזה בחניה… והנה, במקום הכי לא צפוי קיבלתי את התשובה 🙂
  כתיבתך מעניינת ובהחלט מזמינה להצטרף אלייך לחוויה.
  אהבתי מאד גם את הפוסט היישומי שלך, על הקרבה והמרחק, בכתיבה, ובחיים.
  דרישת שלום חמה,
  עמית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *