אני מאמינה שלכל אדם סיפור לספר, וחשוב שכל אחד יעז להתנסות בכתיבה. כל סדנא שיוצאת לדרך היא מבחינתי מסע מרתק ומרגש. אין דבר שמשמח אותי יותר מללוות אנשים בתהליך של יצירה וצמיחה, ולחלוק עמם את אהבתי לספרות ולכתיבה.

אשמח לפגוש כל אחד מכם באחת הסדנאות.

נהנתם לקרוא?

אשמח לעדכן אתכם עם פרסום פוסטים חדשים

פוסטים אחרונים בבלוג:

ארכיון פוסטים

מסע בין חנויות ספרים: חנות ינשוף ברעננה.

"אם נעתקו לך המילים- כנראה שעשיתי את שלי" כך קיבל את פני אלי הרשטיין בעליה של חנות הספרים "ינשוף" ברעננה.
והוא צדק לחלוטין. שום דבר לא הכין אותי למה שראיתי כשנכנסתי לתוך החנות. הדרך הצרה שבין שני קירות עמוסי ספרים, והחדרון הקטן שבו ערימות ספרים מכל הסוגים, היו רק הקדמה צנועה למה שחיכה לי בתוך החנות. אלי ישב בכניסה מאחורי דלפק עץ עמוס, מוקף במדפי ספרים. ברגע הראשון לא הבחנתי בו בתוך כל העושר שהקיף אותו. את מוזמנת להיכנס פנימה ולראות, הזמין אותי אלי, כשהוא מצביע לימינו.
צעדתי בזהירות, חוששת להיתקל באיזו ערימה ולגרום למפולת ספרים. ולא ניחשתי מה מחכה לי בהמשך הדרך. חדר מוביל לחדר, מדרגות שמוליכות לקומת מרתף. הקירות, המדפים, השולחנות מלאים עד אפס מקום בערימות ספרים. ממוינים לפי נושאים וז'אנרים. פסלוני ינשוף שונים בגודל ובסגנון ממוקמים פה ושם על המדפים,וכן בובות שונות מספרות הפנטזיה. ספרים רבים מונחים בערימות גבוהות על הרצפה, אך ניכר שיש יד מכוונת ומסדרת. "אולי נראה שיש פה בלאגאן אבל אני יודע בדיוק איפה כל ספר נמצא" אומר אלי ואני לגמרי מאמינה לו. מורגש שהספרים ממוינים ומפוזרים ביד מקצועית ועם הגיון וסדר.


קצת רקע על החנות

החנות הזו היא חנות של איש אחד. אלי הוא זה שהקים אותה, והוא גם זה שמפעיל אותה. בימים כתקונם שאינם ימי קורונה יש עובד נוסף בחנות.
"בעבר הייתי שותף בהוצאת ספרים בשם 'ינשוף' " מספר אלי. " לפני כ 14 שנה נפרדתי מהוצאת 'ינשוף' , ישבתי בחדרי ושקלתי את המשך דרכי. החלטתי לפתוח חנות ספרים. למזלי לא ידעתי שיש כבר ברעננה חנות ספרי יד שניה. זו החנות האגדית ' BOOK-SHOOK' שפעלה בעיר במשך 30 שנה (היא נסגרה לפני כ 5 שנים) . החנות ההיא הייתה ממש מוסד בעיר. לו ידעתי על קיומה הייתי בוודאי נרתע מלפתוח חנות משלי. העמסתי על משאית 7000 ספרים מספרייתי הפרטית וכך התחלתי . ואל תדאגי "מחייך אלי " מאז כבר צברתי לי כבר 3000 ספרים חדשים בספרייתי הפרטית שבבית.
שותפי היקר להוצאת ינשוף, אלון מרון, לא התנגד שאקרא לחנות בשם זהה לשם ההוצאה וכך נקבע שמה".אלי עצמו חובב מושבע של ספרי פנטזיה, הוא מקיים בחנות מזה 12 שנה חוג מבוכים ודרקונים בהנחייתו. בימים אלו, ימי הקורונה החוג מתקיים דרך ה 'zoom'.
בחנות אפשר למצוא ספרים מכל הסוגים .(למעט ספרי לימוד). אמנם 'ינשוף' מצטיינת בכך שהיא מתמחה ב ספרי מד"ב (מדע בדיוני) ופנטזיה, אך חשוב לאלי להדגיש שיש בה מגוון של זאנרים וסגנונות, ואינה מצומצמת לזאנר הזה בלבד. 80 אחוז מהספרים אינם ספרי פנטזיה. ואני יכולה להעיד על כך. תוך כדי שיטוט בחנות צללתי לתוך 2 חדרונים שהוקדשו לספרי ילדים. עלעלתי באינצקלופדיות ומילונים מסוגים שונים. התרגשתי למראה קלאסיקות מתורגמות. ושמחתי להיזכר במיטב הספרות העברית, ביוגרפיות שונות וספרי שירה. בקומה למטה מצאתי עצמי מוקפת ספרי הדרכה לחיים, ובדוכן המבצעים שבכניסה נחו להם כמה ספרי בישול . "אנחנו מתמחים בקלאסיקות" ציין אלי בגאווה "ובכלל זה קלאסיקות באנגלית". ואכן צדה את עיני סדרת ספרי צ'ארלס דיקנס בהוצאה מהודרת במיוחד.

לחנות יש נשמה ואופי משלה

בעודי יושבת משוחחת עם אלי ורושמת לעצמי רשימות במחברת, נכנסו לקוחות לחנות.
בחור צעיר בא לאסוף ספר בשם 'רובוטים ואמפריה' שהזמין בטלפון. בין השניים מתפתחת שיחה. "יש לי את הספר בגרסה החדשה " אומר הבחור "אבל אני מעדיף את התרגומים הישנים יותר" ואלי מסכים איתו בהתלהבות למרות שמהדורה החדשה יצאה בהוצאת 'מובי דיק' השייכת לו . הבחור מוסיף לערימה שבחר עוד מספר ספרים מהז'אנר. "אלו בשביל אבא שלי" הוא מסביר. "אני עצמי מעדיף לקרוא באנגלית, שפת המקור" . אלי מספר לו שעובדים בימים אלו על סדרה שתתבסס על אחד הספרים שקנה. " אני חושש לראות" אמר הבחור" שלא 'יקלקל לי' . סדרה מספר טוב, יכולה להיות 'נפילה'." והשניים עוברים כמובן לדיון מעמיק בנושא ספרים שעובדו לסרטים.
אני צופה בהם מהצד ומתפעלת מהרצינות והאהבה של השנים הללו לעולם הזה של ספרי פנטזיה. (תחום שממני אישית הוא רחוק מאד. אבל אני יכולה להבין את התשוקה ואת ההתרגשות ביחס לספרים אהובים.)

"יש פה המון ספרים" אומר אלי "אבל זו חנות 'מזוקקת'. אני לא מקבל כל ספר. אני בורר ובוחר איזה ספרים לקבל ואיזה לא. אנשים כל הזמן רוצים למסור ספרים בחינם או בתמורה סמלית, לא תאמיני באיזה כמויות ספרים מדובר. החכמה היא להצליח למכור. ולשם כך צריך לדעת, להבין בנושא ולאהוב. ואכן, אי אפשר שלא להבחין באהבתו של אלי לספרים בהתלהבותו ובבקיאותו הרבה. על כל שאלה אני זוכה לתשובה מפורטת ונלהבת. " יש לקוחות קבועים שחוזרים ואני מכיר אותם" מספר אלי ". יש את משתתפי החוג של מבוכים ודרקונים, ויש כמובן קונים מזדמנים.
ספרים יכולים לשכב פה שנה מבלי שמישהו יתעניין בהם ואז תוך שבוע נמכרים אחדים מהם. אני רוצה שאנשים ייהנו מהספרים שהם קונים פה. ספר שחתום בחותמת של החנות ניתן להחזיר ולקבל תמורתו זיכוי בשווי 50% מערכו לרכישה נוספת."

לקוח מרוצה בחנות…

בזכות בית ההורים והתושיה

עוד לפני שהספקתי לשאול מה מתי ואיך נולדה אצלו האהבה הזו לספרים אלי משתף אותי.
אבא שלי הכניס אותי לעולם הספר. לא היה חסר כלום בבית אבל כשרציתי צעצוע לא תמיד זה התאפשר. לעומת זאת לגבי ספרים תמיד כשרציתי קיבלתי. חסמב"ה, השביעיה, השמיניה, קופיקו , דנידין.
כל ספר שרציתי.
וגם לאמי יש חלק בדבר. אמי עבדה כטכנאית רנטגן, היא היתה מביאה לי מעבודתה קרטונים. הכנתי לי מחברת מהקרטונים וערכתי בה רשימה של כל ספרי זול וורן שקראתי בספריה. וציינתי ספרים עם שמות כפולים. באותו זמן, בvיותי בן 13 סה"כ החלטתי גם לפתוח ספריית השאלה משלי. אבי שהיה רואה חשבון לימד אותי איך לנהל רישום מסודר ומעקב.
בשנת 1978 בהיותי בן 14 לקח אותי הבעלים של 'ספרי מאיר' בחולון לעבוד איתו. אני הייתי אחראי על ספרי מד"ב (מדע בדיוני) ושירה. אספתי לי בדוכן אנשים ופתחתי את חוג המד"ב הראשון שלי.

פנטסיה 2000 לאורך השנים

בהקשר הזה מספר לי אלי על סוג של 'סגירת מעגל'. "באותם שנים , בסוף שנות ה70, יצא לאור מגזין בשם 'פנטזיה 2000' בנושאי מד"ב ופנטזיה. מידי שנה הם היו כורכים את הגליונות עבור המנויים. יום אחד באתי להוצאה לאור כדי לקחת את הכרך שהזמנתי, מרוב שהרביתי להסתובב שם, אנשי ההוצאה היו בטוחים שאני חלק מצוות העובדים.. בהשראת המגזין 'פנטזיה 2000' הוצאתי אז כתב עת בשם "עולמות". אפילו את האותיות בשער עיצבתי בהשראת העיצוב של 'פנטזיה 2000'."
" לפני 10 שנים מלאו 40 שנה למגזין, לכבוד האירוע הוחלט להוציא גליון מס' 45 שאף פעם לא היה, ופנו אלי שהם מעוניינים להוציא בהוצאה שלי את המגזין. אני כמובן נעניתי בחיוב. הכתבה האחרונה בגליון ההוא היתה שלי כחובב מד"ב ופנטזיה."

'יודה' נעים להכיר

ישבתי לי בחנות הצפופה והעשירה הזו ושמעתי עוד ועוד סיפורים. פה ושם נכנסו לקוחות. אם ובנה בשנות העשרה שחזרו בשנית לקנות ספרים שראו פה. בחור שהזמין בטלפון כמה ספרי פנטזיה. ואפילו אם צעירה עם פעוט שהתעניינה באחת מבובות היצורים שמפוזרות בחנות.
"מי הדמות הזו שמופיעה שוב ושוב ברחבי החנות?" שאלתי את אלי. "מה זאת אומרת?"- התפלא אלי על השאלה "זה יודה". ובכך כאילו הכל מובן. בהיסוס קל העזתי להמשיך ולשאול "אני מבינה שהוא מופיע באחד הספרים?" "במלחמת הכוכבים כמובן" הסביר לי אלי, בתקווה שלפחות שמעתי על מלחמת הכוכבים. "בקרוב אבקש שיחת הדרכה קצרה מ 2 אחייני", החלטתי, "כדי לא למצוא את עצמי שוב מפגינה בורות בעתיד".

ספרים עם נגיעה אישית

כשבקשתי מאלי לספר לי על ספר מיוחד עבורו הוא הוציא ספר קטן וחדש. 'פרחים לעכבר ללבן' .הספר מתאר בצורה רגישה וייחודית את התמודדויותיו של צ'ארלי גורדון ,בחור עם מוגבלות שכלית.
"זה הספר האחרון שהוצאתי בהוצאת 'מובי דיק' " אומר לי אלי. "וזה הספר היחיד מתוך 40,000 הספרים בחנות שאני מוכר "באחריות" כלומר שמי שלא אוהב יכול להחזיר ולקחת ספר אחר במקומו. " הזדהיתי עם הבחירה של אלי. כשהייתי בתיכון, עלה הסיפור המרגש הזה כהצגת יחיד ונגע בי עמוקות. רכשתי לי עותק כשאני יודעת בוודאות שלא אבוא להחליפו באחר.
מפגש נוסטלגי נוסף המתין לי על המדפים שליד הכניסה. שם, צנועים אך נוכחים המתינו לי ספרונים של אסתר קל. רק יומיים קודם שלחתי לבתי את "חוט המשי הדק" שכתבה אסתר קל וסיפרתי לה עד כמה פופולרית היו ספריה הקטנים של אסתר קל בשנות ה-70 וה-80.

יכולנו לשבת עוד שעות ולשוחח אך השעון אמר את דברו. נפרדנו בצילום משותף, אלי התפנה ללקחות שהגיעו ואני להמשך יומי.
כשיצאתי מהחנות לרחוב, עמדתי לרגע לנשום, להרגיל את עיני לאור היום הבהיר, ולעכל את שפע המידע והחוויות ששמעתי מאלי.
בביקורי הבא אבוא ללא משימת כתיבה ואפנה לעצמי די זמן כדי לצלול בים האינסוף הספרותי הזה.
אם אתם מזדמנים לרעננה, היכנסו גם אתם לינשוף, תוכלו בוודאי למצוא ספר או שניים שתאהבו.

ינשוף ספרים
חנקין 2 רעננה
077-5600434
אלי הרשטיין-050-7115112

פוסט זה נכתב במסגרת המדור הקבוע "מסע בין חנויות ספרים". אתם מוזמנים להיכנס ולבקר אתי בחנויות נוספות:

EZRA-מודיעין
קופסא מהספרים.
בבליופיל
תרשישה

מוזמנים לשתף עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

פוסטים נוספים שתהנו לקרוא אותם:

בבושקות

בבושקות-כחפץ וכמטאפורה. איפה הן פגשו אותי, ואיך הן יכולות לשמש השראה לכתיבה.

מפתח לכתיבה : בעקבות שמות רחובות

שלטי הרחוב הפשוטים שכולנו מכירים יכולים להוות הזמנה מרתקת לכתיבה יצירתית. בפוסט הזה אביא בפניכם מספר רעיונות מתוך אין סוף האפשרויות.

נהנתם לקרוא?

אשמח לעדכן אתכם עם פרסום פוסטים חדשים

2 מחשבות על “מסע בין חנויות ספרים: חנות ינשוף ברעננה.”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *